Telefon: 0537 842 2603

Sektörel Haberler

Hırsızı, komşunun güvenlik kamerası görüntüledi

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir eve giren hırsız, ev sahibinin pantolonunun cebinden bin 300 TL parayı çaldı. Hırsızın eve girme çabaları ise hırsızlık yaptığı evin komşusuna ait güvenlik kameralarına yansıdı. Olay yerine gelen polis ekipleri evde yaptıkları araştırmanın ardından hırsızı yakalamak için çalışma başlattı.

Geçiş Kontrol sistemleri

Geçiş kontrol sistemleri Günümüzde büyük binalarda, iş merkezlerinde, işletmelerde ve kontrol imkanının zorlaştığı her alanda geçiş kontrol sistemleri kaçınılmaz bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bir kapıdan çok kapılı uygulamalara, bir binadan çok binalı işletmelerin ortak çalışmasına kadar uygulama imkanı sağlayan bu sistemler ile hem işletme güvenliği sağlanmakta hem de giriş çıkış yapan kişiler takip edilebilmektedir. Giriş ve çıkışların sınırlandırılması, yetkilendirilmesi; kısacası yetkisiz ve istenmeyen kişilerin girişlerinin kısıtlanması gereken her türlü yerlerde bu sistemlerin uygulanabilmesi söz konusudur. Dosya bölümümüzde geçiş kontrol sistemleri seçim kriterlerini, bu alandaki yenilikleri ve güncel gelişmeleri inceliyoruz.

Personel Devam Kontrol Sistemlerinin Avantajları

Personel Takip Sistemi uzun yıllardır şirketler tarafından kullanılmaktadır. Bu sistemin amacı personelin çalışma saatlerinin kontrolü, fazla mesai hesaplamalarında kolaylık ve personelin izinli günlerinin belirlenmesinde sorunsuz bir hesaplama sağlayabilmektir. Günümüze kadar Personel Takip Sistemi birçok farklı aşamalardan geçmiş bugün hala kullanılan sistemler olsa da en çok tercih edilen parmak izi okuma sistemi ve yüz okuma sistemi olmaktadır. Bu iki sistem yalnızca kayıtlı kişileri tanıması ve hafızasına kaydetmesi ile son derece güvenilir sonuçlar vermektedir. Bu sistemlerin entegrasyonunun sağlanması ile ilgili kayıtların Personel Takip Sistemi direkt olarak muhasebeye yönlendirilmesi hem zaman kaybından tasarrufu sağlamakta hem de doğruluk payında tartışma yaşanmamaktadır.

Yeni yılda teknoloji şov!

En merak edilenler.

iPhone 7: En fazla merak edilen cep telefonu modelleri arasında. Apple’ın geleneği üzerine her yıl yeni bir cep telefonu modeli tanıttığı biliniyor. Genelde bu tanıtım eylül ayında yapılıyor. Bu yılki yeni cihazın iPhone 7 olması bekleniyor. Telefonun tanıtılmasına daha uzun bir zaman olsa da bilgileri sızmaya başladı. Bunlara göre, iPhone 7 suya dayanıklı bir kasaya sahip olacak. Yeni cepte anten çizgilerinin de kulaklık girişinin kaldırılacağı iddiaları var. Tasarımının geliştirilmesi beklenen modelin, 12 MP kamera, geliştirilmiş 3D Touch, parmak izi okuyucusu gibi yeni özelliklere sahip olması bekleniyor. Telefonda kablosuz şarj özelliği de sunulabilir.

Galaxy Note 6: Samsung’un amiral gemisi Note’un yeni modeli de 2016’nın beklenenleri arasında. Note 5’in ardından Note 6’nın gelmesi muhtemel görülüyor. Sızan bilgilere göre, bu modelde 6 GB’lik Ram bulunacak. Note’un yeni modelinin Almanya’daki IFA Fuarı’nda görücüye çıkması bekleniyor. Note 6, 128 GB ve 64 GB depolama seçenekleriyle gelecek. 16 çekirdekli bir işlemcisi olacak. Daha da hızlanacak modelin, mikro SD kart girişinin olmayabileceği konuşuluyor. Kamerası da 27 MP’ye yükseltilecek. Diğer teknik özellikleri de Note 5’le benzer olacak.

Apple Watch 2: Apple’ın Watch’unun ikinci versiyonu da yıla damga vurması beklenen ürünler arasında. Tasarım bazında Watch 2’nin birinci versiyona göre daha ince olması beklentisi var. Ancak Apple Watch’a yakın bir tasarıma sahip olacağı kesin gibi. Cihazla ilgili söylenti ve bilgiler yayılıyor. En Radikal değişikliğin kamerasında olması bekleniyor. Apple Watch 2’de FaceTime kamera görebiliriz. Böylece koldan görüşme imkanı doğacak. Watch 2’nin iPhone’dan bağımsız kullanım imkanı sunabileceği de söylentiler arasında. Bu nedenle Wi-Fi desteğinin de artırılacağı öngörülüyor. Şarj sorunu için de batarya ömrünün artırılabileceği de sızanlar arasında.

Tablette model furyası yolda

GoPro Hero5: aksiyon kamerasında fenomen bir marka GoPro. Şu anda GoPro Hero 4 piyasada. 2016’da ise Hero 5’in gelmesi bekleniyor. Hero 5, 8K görüntü kalitesiyle gelecek. Macera ve sporseverlerin rüya kamerası olması hedefleniyor. A10 işlemci kullanılacak modelde, video çekme, 3D görüntüleme özellikleri geliştiriliyor. Pil ömrü de bir hayli uzayacak. Hero 4’e göre de yüzde 40 daha hafif ve yüzde 50 daha küçük olarak tasarlandığı sızdırılan bilgiler arasında. Bu aksiyon kamerayı kaskın ucuna iliştirmek ya da vücudun herhangi bir yerinde taşımak çok kolay olacak.

Yeni konsol ve sanal gözlüklere hazırlanın

Playstation 5: Oyun konsolu dünyasının en çok sevilen markalarından biri Playstation. Playstation 4’ün lansmanı 2 yıl önce yapıldı. Oyunseverler merakla yeni konsolu bekliyor. 2016’da ise PS5’in gelmesi bekleniyor. Sektör yetkilileri, PS5’nin fiziksel bir konsol olması yanında bulut bazlı bir konsol da olabileceğini ileri sürüyor. Gelecek neslin donanım değil de bir servis olabileceği söyleniyor. PS5 sadece ekran ve kontrol cihazından oluşabilir. PS5 ismi de servise verilecek bir isim olarak kalabilir. Ama tabi ki PS5 oyunları değişmeyecek. Playstation 5’ten beklenen özellikler arasında, 4K oyun ve gelişmiş sanal gerçeklik desteği ve gelişmiş medya oynatma özellikleri var. Playstation 4’ün satışları dünyada kasım itibariyle 22 milyona ulaştı.